Klíma nás spojila v Nitre

„Angažovanosť jednoznačne má zmysel a je to to najviac, čo môže každý z nás pre riešenie zmeny klímy urobiť“ znela jedna z hlavných myšlienok počas aktivizačného podujatia Klíma nás spája.

Saška, ktorá má 15 rokov a ktorá podujatie zorganizovala je toho živým príkladom. Pre klímu dokázala spojiť naozaj rôznorodých ľudí a vďaka skvelému programu zaplniť celé hľadisko v priestoroch komunitného centra Hidepark v Nitre.

Na úvod dostal klimatológ Jozef Pecho neľahkú úlohu zhrnúť základné fakty o stave našej neľahkej situácie: súčasná zmena klíma je tá najrýchlejšia, akú planéta kedy zažila. Biosféra je schopná sa prispôsobiť otepleniu 1 stupeň za storočie, no momentálne sme na ceste k otepleniu 4 stupne za storočie. Táto bezprecedentná zmena bude mať nevídané dôsledky na prírodu aj na ľudskú spoločnosť. Veľmi oči-otvárajúcou bola informácia, že vyše polovica emisií, ktoré toto oteplenie spôsobujú sa do atmosféry dostala od 90 tych rokov. „Polovica je teda na naše triko, na triko životného štýlu rozvinutého sveta.“

Diváci sa tiež dozvedeli, že na dosiahnutie uhlíkovej neutrality Slovenska potrebujeme znížiť produkciu oxidu uhličitého o 88%. Slovensko totiž vyprodukuje 44 ton CO2 ročne a naša príroda je schopná ročne zachytiť približne 5 ton CO2.

Stabilizovanie klímy a dosiahnutie udržateľného fungovania spoločnosti je najväčšia výzva, akej ľudstvo doposiaľ čelilo. Bude to ťažká cesta, ktorá však prináša aj mnohé príležitosti a diskutujúci Katarína Juríková z Greenpeace Slovensko, Marta Fandlová, ambasádorka EU Climate Pact, europoslanec Michal Wiezik a Michal Sabo vyzvali účastníkov, aby sa aktíve podieľali na tejto transformácii.

Podujatie Klíma nás spája uzatvorili ambasádori klímy projektu Game On! spoločnou diskusiou, v ktorej zaznela inšpirujúca myšlienka: „byť angažovaný v klimatickom hnutí je nielen dôležité, ale umožní vám to aj spoznať skvelých ľudí a vnútorne rásť.“

za fotky ďakujeme Michal Hrivnák (@hrivky66)

What's your reaction?
1Cool0Upset0Love0Lol

Add Comment

to top