Ambasádori klímy

Opis projektu:

Projekt robím s mojou kamarátkou Paťou. Chceme spoločne založiť Instagramový profil, prostredníctvom ktorého budeme vzdelávať ľudí a šíriť medzi nimi uvedomelosť o udržateľnom živote. Pravidelne naň budeme pridávať príspevky o tom, ako takýto život viesť a prečo. Naším cieľom je ukázať ľudom, že sa dá žiť s väčším ohľadom na našu prírodu bez toho, aby to bolo fyzicky alebo finančne náročné. Okrem internetového prostredia, chceme šíriť uvedomelosť aj prostredníctvom kníh. Každý mesiac dáme niekomu prečítať knihu, ktorá sa zaoberá témami spojenými s ohrozením našej planéty. Po prečítaní nahrá video recenziu, ktorú budeme zdieľať na našom Instagramovom profile. Následne požiadame dotyčného, aby knihu posunul ďalej. Chceme tak docieliť, aby sa k ním dostalo čo najväčšie množstvo ľudí. Postupne budeme sledovať, ku komu všetkému sa knihy dostanú. Od každého, kto si knihu prečíta budeme chcieť, aby sa na ňu aj podpísal. Ku koncu nášho projektu zozbierame všetky knihy, ktoré vypustíme do obehu a budeme tak vidieť, kde všade sa dostali. Spolu s Instagramovou stránkou a sharovaním kníh, chceme každý mesiac organizovať aj rôzne eventy ako napr. swap, sadenie stromov, zbieranie odpadkov alebo stavba hmyzodomu. Organizácia týchto eventov bude záležať od témy, ktorú budeme preberať daný mesiac, ale aj od nášho rozpočtu a iných okolností.

 

Prečo robíme tento projekt:

Uvedomujeme si, že naša znečisťujúca stopa je príliš veľká a treba ju zmenšiť. A to platí nie len pre nás, ale aj pre ostaných ľudí, ktorí s nami žijú na tejto planéte. No mnohí nevedia ako a prečo ju vlastne musíme zmenšiť. Preto sme sa rozhodli vzdelávať ľudí, aby vedeli, že tieto problémy existujú a ako a prečo ich treba riešiť.

Volám sa Saša, mám 15 a som študentkou prvého ročníka gymnázia v Nitre. Vo svojom voľnom čase sa zaujímam o environmentálme témy, čítam a venujem sa rôznym aktivitám, ktoré sa momentálne snažím ukočírovať a naplánovať tak, aby som ich stíhala popri novej škole a dochádzaniu na ňu 😀 Konkrétne sa začínam zaujímať o rôzne projekty, vďaka ktorým sa môžem angažovať a pomáhať dobrým veciam, a zároveň rozvíjať svoje schopnosti či naberať nové skúsenosti. 

 

Opis projektu:

Niekoľko rokov som riešila udržateľnosť ako individuálne, drobné kroky, ktoré som zavádzala do svojho života. Pred pár mesiacmi som však zacítila potrebu posúvať to, čo viem ďalej a šíriť osvetu o klimatickej kríze medzi ďalších ľudí. Taktiež som sa viac začala zaujímať o dôležitosť systémových zmien. Preto som v rámci programu mladých ambasádorov klímy založila projekt Be The Change Slovakia (Buď zmenou Slovensko). V dobe keď toto píšem funguje ako Instagramový profil @bethechange.sk, do budúcna mám viaceré plány, ktoré verím, že sa mi podarí zrealizovať a budem o nich práve cez tento profil informovať. Medzi mladými ľuďmi som sa často stretávala s nepochopením môjho záujmu o klíma témy, ako aj s celkovým nezáujmom sa o nich dozvedieť viac. Myslím si, že dôvodom je aj to, že pre nezainteresovaného človeka je ľahké stratiť sa v mori informácií a správ. Taktiež mnohí žijú v presvedčení, že mladý človek nemá možnosť nič zmeniť. Práve preto je moja platforma zameraná na šírenie osvety medzi ľuďmi vo veku 13 až 18 rokov a jej podstatou je vysvetľovať komplexné témy od základov a pútavo, tak aby sa v nich nestratili ani úplní začiatočníci. Taktiež (nielen) na príklade samej seba chcem dokazovať, že relatívne nízky vek nie je dôvodom sedieť so založenými rukami. Verím, že aj takýmto spôsobom pomôžem k zvýšeniu povedomia o týchto priam životne dôležitých problematikách a budeme o krôčik bližšie k pozitívnej zmene pre nás aj našu planétu.

Volám sa Ester Halagová a študujem Fotografický dizajn v 3. ročníku na ŠupKE.

 

Opis projektu:

Edukácia mojich rovesníkov pomocou videí a krátkych videospotov na YouTube a Instagrame. 

 

Prečo robím tento projekt:

Spojila som príjemné s užitočným a pomocou svojho projektu si chcem vyskúšať videotvorbu a jej základy zatiaľčo sa budem venovať témam ekológie a klímy, ktoré sú mi už dlhšiu dobu veľmi blízke, a tak cítim potrebu prispieť svojou troškou.

Ahojte, volám sa Paťa a s Barborou pracujem na projekte založenom na osvete, jednoduchých tipoch a trikoch ako posunúť svoje činy udržateľnejším smerom. Ku projektu máme pridané aj knihy, ktoré budú neustále kolovať. Z vlastnej skúsenosti vieme, že akcie a podujatia vedia ľudí motivovať ku krásnym rozhodnutiam. Aj takýmto spôsobom chceme zväčšiť okruh ľudí zaujímajúcich sa o klímu. V pláne sú swapy, booksharingy... Ak ťa tento preslov zaujal, nezabudni sledovať novovznikajúci insta profil @klimejezle a všetko sa včas dozvieš.

Za svoj projekt som si zvolila blog, na ktorom budem pracovať s Viktóriou Gavčíkovou. Blog sme spoločne nazvali enviromentálne otázky a odpovede. Budeme sa venovať a zodpovedať všetkým vašim otázkam čo sa týka enviromentality. Našim cieľom je spoločne pomôcť zdravému životnému prostrediu, klíme, hospodárstvu a preto je ešte veľa výziev pred nami na ktoré sa tešíme! 

Moje meno je Viktória Gavčíková, som študentkou hotelovej akadémie vo Zvolene. Vo voľnom čase sa rada venujem svojim najbližším. Medzi moje záľuby patrí cestovanie, šport, rada sa venujem aj interiérovému dizajnu a taktiež rada vymýšľam nové veci a nápady.

 

Opis projektu:

Za svoj projekt som si zvolila blog, na ktorom budem pracovať s Veronikou Kollárikovou. Blog sme spoločne nazvali ako enviromentálne otázky a odpovede. Budeme sa venovať a zodpovedať všetkým vašim otázkam čo sa týka enviromentality. Našim cieľom je spoločne pomôcť zdravému životnému prostrediu, klíme, hospodárstvu a preto je ešte veľa výziev pred nami na ktoré sa tešíme! 

Volám sa Tara a mám 15 rokov. Som študentka prvého ročníka na strednej odbornej škole pôdohospodárskej a veterinárnej. Som blázon čo verí v sny. S mysľou stále niekde v oblakoch a so zrakom upretým do stránok kníh.

Opis projektu:

Môj projekt je zameraný na výučbu mladších detí na tému zmena klímy a životné prostredie. Nechcem ísť na to však klasickým spôsobom. A tak vzniklo heslo hrdinom sa môže stať každý. Môj zámer je ukázať deťom že nepotrebujú magické schopnosti, že stačí aj správna recyklácia aby ochránili to najcennejšie čo máme. Tento svet. 

Prečo robím tento projekt:

Nechcem zmeniť svet. To nie je ani v mojich silách. Chcem deťom ukázať svet z inej perspektívy a dokázať že téma zmena klímy nemusí byť len nudná plná odborných slov. Môže byť aj magická. 

Som študentkou gymnázia, ktorá sa aktívne venuje ľudskoprávnym témam, medzi ktoré patrí aj klimatická núdza. V oblasti ľudských práv sa aktívne vzdelávam a absolvujem rôzne offline a online kurzy, ale aj stáže v ľudskoprávnych inštitúciách. Zároveň však pôsobím ako akreditovaná pracovníčka s mládežou, pričom sa snažím prepájať vzdelávanie s inovatívnymi pohľadmi na sociálnu spravodlivosť, mládežnícky aktivizmus a medzinárodné vzťahy. Momentálne sama objavujem čaro aktivizmu a pôsobím v Amnesty International Slovensko aktivistickej skupine. V rámci tejto organizácie sa plánujem podieľať aj na lektorovaní. Ľudské práva sú pre mňa akousi nádejou na lepšiu budúcnosť a verím, že ich dodržiavaním a priznávaním smerujeme k pozitívnej zmene nielen v oblasti klímy. 

 

Opis projektu:

Môj projekt nesie názov "Center for change" a zameriava sa na vybudovanie mládežníckeho centra, ktoré bude slúžiť nielen ako odpočinkový, edukačný a bezpečný priestor vytvárajúci útočisko pred hrozbami extrémizmu v Banskej Bystrici, ale zároveň bude ponúkať mladým ľuďom možnosť dať svojim, či iným použitým veciam druhú šancu na život. Áno, správne! Toto centrum by slúžilo aj ako "re-use" centrum, kde by mládež mohla odložiť veci, ktoré im už viac nerobia radosť - knihy/učebnice, oblečenie, kvety, spotrebiče ... čokoľvek. A aby toho nebolo málo, tieto priestory by boli taktiež ohniskom nespočetných vzdelávacích aktivít zameraných práve na klimatickú núdzu a klimatické vzdelávanie ako také. Jednou z revolučných tém, ktorú bude Center for change pokrývať je aj koncept Green Haven, ale o tom, čo to je, sa už dozviete viac priamo na mieste. 

 

Prečo robím tento projekt:

Verím, že mladí ľudia sú nositeľmi zmeny a len vzdelaním dokážeme našu spoločnosť posunúť bližšie ku kolektívnemu cieľu a lepšej budúcnosti. Svojim projektom chcem ponúknuť to, čo by mala ponúkať každá škola na Slovensku, klimatické vzdelávanie. 

Volám sa Nina Machalová a mám 15 rokov. Odjakživa mám rada pohyb, tvorenie a posledný rok sa intenzívne zaujímam aj o životné prostredie.

 

Dve z týchto svojich vášní som v januári spojila a vymyslela produkt Ústrižko, ktorý som vďaka Ambasádorom klímy postupne vyšperkovala a dostala šancu ho neskôr vytvoriť. Jedná sa o „znovuzrodené“ tričká, ktorým budem opravovať chybičky pomocou zvyškov látky. Eliminujem tým určité množstvo odpadu. Taktiež chce šíriť osvetu, a preto usporiadam zaujímavý Klímafest, na ktorom vás všetkých rada uvidím!

Sme mladí ľudia a cítime že žijeme vo svete v ktorom je potrebné toho veľa zmeniť aby sa všetkým dostalo zdravej a spravodlivej budúcnosti. Cítim určitú zodpovednosť byť súčasťou tejto zmeny v čo najväčšej miere. Projekt ambasádori klímy mi príde ideálny na pretavenie našich snáh a cieľov do iniciatívy ktorá má potenciál mať pozitívny vplyv na široké spektrum ľudí. 

V podcaste Všetci tu zomrieme rozoberám konkrétne problematiky súvisiace s klimatickou krízou. Snažím sa o nich priniesť rôzne uhly pohľadu od ľudí ktorí sú nimi priamo zasiahnutí a aj odborníkov ktorí sa im profesionálne venujú a vedia priniesť návrhy, ako ich riešiť. Cieľom podcastu je priniesť argumenty o tom, že klimatická kríza sa týka aj Slovenska a naši politici majú moc aj zodpovednosť priniesť systémové zmeny, ktoré budú mať priamy a pozitívny dopad na životy ľudí. 

Ambasádorky a ambasádori o programe

„Navždy si chcem zapamätať túto úžasnú skupinu ľudí, pri ktorých som mala prvý krát pocit, že
niekam patrím.“

„Šanca pre mladých ľudí ukázať čo v nich je a nabrať skúsenosti do budúcna.“

„Oceňujem všetky miesta, ktoré sme mali v rámci projektu možnosť spoznať a ľudí, ktorí sú veľmi
inšpirujúci.“

„Priateľstvá, kontakty a podhubie, ktoré sme vytvorili mi veľa priniesli.“
„Páči sa mi, že svoj projekt vidím vo svojej budúcnosti.“

„Priateľstvá, skúsenosti a nové skills sú jedným z hlavných hnáčov môjho mindsetu a toho, kde sa
v živote vidím. Otvorili sa mi nové dvere.“

„Vznikla krásna komunita ľudí. Oceňujem rôznorodé aktivity a prístup organizátorov, z ktorého cítiť
skutočný záujem.“

„Naučila som sa, že spoluprácou veľa dosiahneme.“

to top