„Prečo je také teplo?” pýta sa mladé dievča počítačovej aplikácie. „Môže za to klimatická kríza.” Za dôsledkami spôsobenými zmenou klímy nemusíme chodiť do horiacej Austrálie či topiacej sa Antarktídy. Pociťujeme ich aj u nás na Slovensku. Demänovská ľadová jaskyňa sa roztápa, dlhotrvajúce suchá ničia úrodu a extrémne horúčavy ohrozujú naše zdravie. To však ani zďaleka nie je všetko. Pokiaľ sa chceme vyhnúť najhoršiemu, každý z nás si musí zodpovedať jednoduchú otázku: „Ako chceš pokračovať?”
O filme napísali
Kinema.sk – Demänovská ľadová jaskyňa sa topí. Nový slovenský film …
Pravda.sk – Pochybuješ o klimatickej kríze? Možno ťa presvedčí …
Pravda.sk – Po nás potopa. Už zajtra v televízii
Ženy v meste – Bežná rodina môže pre riešenie klimatickej zmeny urobiť …
RTVS – Krutá pravda o klimatickej kríze. Zostane po nás potopa?
Aktuality.sk – Najťažšie bolo vykresliť dôsledky klimatickej zmeny u nás …
SME – Demänovská ľadová jaskyňa sa topí. Dokument ukazuje, ako …
Refresher – Po nás potopa. Slovenský dokument opisuje rozsah klimatickej …
Klíma sa mení. Pranostiky, ktoré odpozorovali a vymysleli naši predkovia už neplatia. Rozhodli sme sa preto, že potrebujeme #novepranostiky, platné pre súčasný svet meniacej sa klímy.
Pranostiky, ľudové predpovede počasia, vytvorili generácie našich predkov pozorovaním predvídateľných trendov v počasí. Každý z nás pozná nejakú pranostiku, avšak málo z týchto ľudových predpovedí počasia dnes ešte stále platí. Na vine je zmena klímy, respektíve ľudská činnosť, ktorá spôsobuje emisie skleníkových plynov a ničenie biosféry.
Intenzívne poľnohospodárstvo na veľkých plochách doslova vygumovalo život z krajiny. Do veľkej miery za to môže aj zle nastavená poľnohospodárska politika podnecujúca intenzívny spôsob hospodárenia, ktorý vytvára obrovskú záťaž na životné prostredie. Z vidieckej krajiny mizne pestrosť a s ňou aj vtáčí spev, motýle a opeľovače. Ak stratíme prírodnú rozmanitosť krajiny, stratíme aj jej zdravie a odolnosť.
Preto je potrebná zásadná zmena poľnohospodárskej politiky a nastavenie dotácií pre farmárov tak, aby boli motivovaní hospodáriť ohľaduplne k prírode a jej diverzite.
Čo žiadame v petícii
V petícii žiadame ministerstvo pôdohospodárstva, aby zastavilo podporu ničenia našej krajiny a vytvorilo podmienky pre jej ohľaduplnejšie využívanie.
Žiadame najmä to, aby nové nastavenej dotačnej politiky viac podporilo farmárov hospodáriacich prírode blízkym spôsobom a farmárov hospodáriacich v chránených územiach s ohľadom na potreby chránených druhov a biotopov.