Pozrite si video, ktoré Mladí za klímu vytvorili s pomocou nášho grantového projektu v rámci projektu GAME ON! DON´T LET CLIMATE CHANGE END THE GAME!
Medzi kroky “eko” nakupovania patrí napríklad i podpora lokálnych výrobcov. Totiž, tovar, ktorý precestoval pol sveta predtým, než skončil v našich rukách má mierne väčšiu uhlíkovú stopu, než ten, ktorý bol vyrobený či vypestovaný na vedľajšej ulici. Nakupovaním lokálnych produktov sa nielenže znižuje naša ekologická stopa, no zároveň tým podporujeme slovenský trh a našich farmárov čím pomáhame budovať silnejšiu ekonomiku.
Čoraz viac zaživa svoj boom i ZeroWaste nakupovanie, teda nakupovanie bez odpadu. Zmyslom tohto nakupovania je predovšetkým nepoužívať obaly, ktoré sa v prírode dlho rozkladajú. Namiesto nich môžete v špecializovaných predajniach používať napríklad sklenené nádoby, do ktorých si naberiete také množstvo potraviny, aké chcete. Nemusíte teda nakupovať vo veľkom a zamedzíte tak bezhlavému nakupovaniu. Načapovať si môžete tiež napríklad drogériu – sprchové gély, aviváž či saponát. Takmer každý tovar, či potravina má takúto svoju ekologickejšiu variantu.
Pri nakupovaní je tiež dôležité vopred si pripraviť nákupný zoznam. Jednou zo zásad by tiež malo byť neísť nakupovať hladný. Takýmto spôsobom zamedzíme napríklad tomu, aby sme v obchode nakupovali veci, ktoré nepotrebujeme, či tie, ktorým častokrát končí dátum spotreby a koniec koncov ich ani nestihneme skonzumovať. Navyše takto vieme ušetriť i svoj čas, pretože v obchode budeme presne vedieť, čo hľadať.
Ekologické nakupovanie sa však netýka iba potravín. Týka sa napríklad i oblečenia. To môžeme nakupovať napríklad v second handoch a znovu tak použiť veci, ktoré iní už nepotrebujú.
Tento prístup môžeme uplatniť tiež pri nákupe elektroniky. Pri nej by sme mali tiež zohľadňovať prípadnú spotrebu energie. K tomuto nám môžu pomôcť energetické štítky Euróspekj únie, vďaka ktorým si vieme prehľadnejšie vybrať úspornejšie spotrebiče.